Dobhártya és/vagy hallócsont-láncolat műtéti helyreállítása
(Tympanoplastica)
2011-05-26A fül a hallás szerve. A hallásérzékelés szerve a csiga, a belsőfülben helyezkedik el, az egyensúlyszerv mellett. A belsőfülhöz a hangot a külsőfül és a középfül irányítják. A külsőfül részei a fülkagyló, és a hallójárat.
1. Alapvető anatómiai és élettani tudnivalók
A hallójáratot a középfültől a dobhártya választja el. A középfülben található a hallócsont-láncolat (kalapács, üllő, kengyel) , mely a hangátvitelt biztosítja a belsőfül felé.A középfül üregrendszerének egy része a csecsnyúlványban van, a fül mögött. A fülkürt révén a középfül az orrgarattal van összefüggésben. Nyeléskor a fülkürt megnyílik. Ennek a rendszernek a középfül légnyomásának kiegynlítésében van szerepe (hegyre autózáskor vagy repüléskor érezhetjük a füldugulást, és nyeléskor a dugulás megszünését). A belsőfület a csiga, csontos és hártyás labyrinthus, valamint a VIII. agyideg végelágazódásai és dúcai alkotják. A labyrinthus az egyensúlyozásért, a csiga a hallásért felelős. A középfülből a hallócsont-láncolat vezeti be a hangrezgéseket a belső fülbe. (1. ábra)
2. A beavatkozás (műtét) indikációi (a beavatkozás elvégzését indokló tényezők)
Bizonyos középfül-betegség (heveny, vagy idült középfülgyulladás) vagy dobhártya sérülés hatására a dobhártyán maradandó nyílás (perforáció) keletkezik. A perforáció miatt a hallás romlik. A perforáción keresztül a középfül könnyen fertőződik, és ilyenkor fülfolyás keletkezik. A beteg fülét nem érheti víz, például nem járhat uszodába, strandra. Az alábbi műtéttel a dobhártyán lévő nyílás bezárható, ezáltal a hallás javítható. Ha a fertőzés vagy a sérülés következtében a hallócsontláncolat sérül, a hallás lovább romlik.
A műtét során a hallócsont-láncolat folytonossága is helyreállítható.
3. Egyéb kezelési lehetőségek (röviden)
A dobhártya perforáció valamilyen természetes vagy műanyaggal kívülről is lefedhető, (pl. tojás amnion, vagy szilikonfólia), azonban mindez nem gyógyító beavatkozás. Ez a beavatkozás a dobüreg fertőződését nem küszöböli ki, és a hallást sem mindig javítja kellő mértékben. Ha a fül nem folyik, a hallás egyes esetekben hallókészülékkel is javítható.
4. A műtét menete, illetve a beavatkozás rövid leírása
A hallójáraton belül ejtett, vagy fül mögött vezetett bőrmetszés után általában a halántéktáji izomzat bőnyéjéből vagy a fül előtti kis porcos dudor (tragus) porchártyájából kisebb darabot veszünk ki és megfelelő méretűre és alakúra vágjuk. A hallójárat bőrének felemelése és a dobüreg megnyitása után operációs mikroszkóp segítségével az előkészített saját anyag felhasználásával alakítjuk ki az új dobhártyát. Amennyiben hallócsont-láncolat egyes részeinek pótlására is szükség van, úgy ebből a feltárásból az is elvégezhető. A hallócsont-láncolatot a halántékcsontból vett és pontosan kialakított apró csontdarabbal lehet egyidejűleg pótolni, de a szükséges formára tervezett kis fém vagy műanyag protézisek is beültethetők. A hallójárat helyreállítása után a sebet varratokkal zárjuk, a hallójáratba tampon kerül.
5. Az érzéstelenítés lehetőségei, veszélyei
A műtét történhet helyi érzéstelenítésben, vagy altatásban. Az altatás veszélyeiről külön betegtájékoztató szól. Helyi érzéstelenítést követően az arcideg (VII. agyideg) közelsége miatt átmeneti arcmozgás-zavar előfordul, azonban ez legkésőbb másnapra, de gyakrabban a műtét estéjére már megszűnik. Az érzéstelenítőben lévő, a vérzés csökkentésére adott érösszehúzó adrenalin miatt az érzéstelenítést követően átmeneti szívdobogásérzés, rossz közérzet lehetséges. Nagyon ritkán az érzéstelenítést követően gyógyszer-túlérzékenységi reakció jelentkezhet.
6. Általános műtéti kockázat
A műtétek általános veszélyei, úgymint thrombosis, embólia, sebfertőzés, keringési reakciók a műtét után viszonylag ritkák.
A műtét kapcsán kivitelezett egyszerű beavatkozások (infúzió bekötése, véna-katéter ) szükségessé válhatnak.
7. A műtét (beavatkozás) lehetséges mellékhatásai, veszélyei, szövődményei
a) Tipikus, illetve gyakori jelenségek a műtét (beavatkozás ) során
A műtét során tartósan oldalra fordított fej miatt nyaki fájdalom, enyhe szédülés előfordulhat. Amennyiben a hallócsontok pótlására is szükség volt, enyhe szédülés jelentkezhet főleg fejfordítást követően.
b) Ritkán előforduló mellékhatások és szövődmények műtét után
A fektetés, műtéti előkészítés során perifériás idegsérülés előfordulhat, de nagyon ritka. Ismételt műtétkor az alkalmas bőnye találásának nehézségei miatt átmeneti szemhéjduzzanat előfordul. Az anatómiai helyzetnek nem megfelelő méretű hallócsont beültetése esetén fejfordításra jelentkező szédüléses panaszok jelentkezhetnek. Kedvezőtlen anatómiai helyzet estén az arcideg sérülhet, és tartósan fennálló arcidegbénulás jöhet létre.
c) Extrém (nagyon) ritkán előforduló mellékhatások és szövődmények műtét után
A műtéti fertőtlenítés és elektromos vérzéscsillapítás során során szerzett sérülések ritkák. Nagyfokú, élet veszélyeztető vérzés ritka. A seb fertőződése estén a középfül gyulladásos tünetei, láz, fájdalom, fülfolyás, esetleg szédülés és hallásromlás jelent-kezhet.
8. A műtét utáni időszak (kb. egy hét) fontosabb teendői (amire figyelni kell)
A műtét során a hallójáratba kb. 1 hétre tampon kerül, melynek célja a hallójárati bőr letapadásának segítése. A tamponálás ideje alatt a hallás még rossz, fülzúgás jelentkezhet. Az ekkor jelentkező náthás állapot a műtét sikerének kilátásait rontja. Az orrfújás ebben az időszakban ellenjavallt.
9. A gyógyulás várható időtartama és megítélése
A műtéttől elvárható hallásjavulás kb. a műtét utáni 6. hétre alakul ki. Addig a hallójáratot víz nem érheti, orrfújás csak óvatosan lehetséges.
10. A műtét (beavatkozás elhagyásának várható kockázatai)
A beteg fül könnyen fertőződik, a beteg hallásromlása megmarad. Amennyiben sokszor fertőződik, a hallásromlás fokozódhat, a króniku középfülgyulladás már csak nagyobb műtéttel gyógyítható.
Cikk értékelése | Eddig 82 felhasználó értékelte a cikket. |
Hozzászólások