×
Rovatok: Hírek

In memoriam - Dr. Hochenburger Emil

2016-08-23

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy Dr. Hochenburger Emil nyugalmazott fül-orr-gégész főorvos életének 88. évében, 2016. március 20-án elhunyt. Budapesten született 1928. december 05-én. Pécsi Tudományegyetemen 1954. április 08-án kapott orvosdoktori diplomát „Summa cum Laude” minősítéssel.

Egy hónappal a végzése után, 1954. május 08-án kezdett segédorvosként az akkor 450 ágyas Zrínyi utcai Megyei KórházFül-Orr-Torok-, és Gége Osztályán, Győrött. A dr. Csillag Sándor által vezetett osztályon klasszikus fülsebészeti munka folyt, nagyszámú intracraniális szövődmény magas színvonalú  kezelésével, mely nagy lehetőséget jelentett szakmai ismeretei bővítésére.

Szakképesítését 1957. április 17-én kitűnő eredménnyel szerezte meg fül-orr-gégészetből. 1959-től 1963-ig alorvos, 1964-től 1968-ig adjunktus, majd 1969-től főorvosi kinevezést kapott.

Externista szigorló orvosként a Pécsi  Tudományegyetem Fül-Orr-Gége Kliniáján kezdett foglalkozni az audiometriával. Az ott szerzett tapasztalatait kamatoztatva és gyakorlatát folytatva, a hatvanas évek elején, az országban elsők között, sikeresen megszervezte Győrben az audiológiai részleget, amelynek feladata a modern elektronikus hallásvizsgálat és a gyorsan fejlődő és tökéletesedő hallókészülék-ellátás volt.

A szokásos fül-orr-gégészeti osztályos munkája mellett eleinte egymaga végezte az egész megye audiológiai gondozását. Korszerű otoneurológiai labort alakított ki, amely már a hetvenes évek második felében rendszeresen végzet elektronystagmográfiát. Később, korai objektív audiológiai vizsgálóeljárásként, bevezette az impedancia vizsgálatokat.

Tudományos munkáját a zajban való beszédmegértés és a zajártalom megelőzésének témakörében végezte. Vizsgálta a stapedius reflex védő hatását folyamatos és impulz jellegű ipari zajok körülményei között. A félautomata beszédaudiometriai eljárás kidolgozásáért (hazánkban) elsőként kapott Békésy-díjat.

A pályafutása során összegyűjtött tudás halmazt szívesen adta át másoknak. Megírta a „Nagyothallók könyve”, majd a „Gyakorlati Audiológia Kézikönyve” című hiánypótló műveket, melyek mind a szakorvosoknak, mind pedig az audiológiai asszisztenseknek jól használható tankönyvei lettek, de maguknak a nagyothallóknak is számos gyakorlati tanácsot adott, jól érthető nyelven. A hallásvizsgálatok és a hallókészülékek időközben bekövetkezett fejlődése ellenére, még ma is használhatónak bizonyulnak.

A megbízott osztályvezető főorvosként általa vezetett osztályon, az 1991. július 10-től 1994. április 30-ig terjedő időszakban, kezdődött meg a tympanoplasztika, és a septorhinoplasztika korszerű módszerének bevezetése Győrben. Negyvenkét éven át megelégedéssel szolgálta Győr város és a megye fül-orr-torok és gégebetegeit.

Mint kiváló operatőr, valamint klinikai és kutató audiológus,  tucatnyi szakorvos utód kinevelésében játszott meghatározó szerepet. Magas szintű audiológiai, otoneurológiai, és fülészeti munkájával pezsgő tudományos életet teremtett szűkebb környezetében, a győri kórházban. Országosan is elismert tekintélynek számított.


Kitüntetései:

  • „Egészségügy Kiváló Dolgozója” 1974.
  • ”Kiváló munkáért” 1987.


1995. december 30-tól, nyugdíjba menetele után, visszavonultan élt családja körében. Utolsó hónapjaiban méltósággal küzdött súlyos betegségével.

Emlékét kegyelettel megőrizzük:

Dr. Tompos Tamás
osztályvezető főorvos


Győr, 2016.08.09.
 

 
 

Cikk értékelése Eddig 7 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások

Bejelentkezés

Technikai forródrót:
+36 30 327 4143

AZ EGYESÜLET KIEMELT TÁMOGATÓJA:

 

SANOFI

Az MFOE Arany fokozatú
támogatója a SANOFI.
 
 

AZ EGYESÜLET TÁMOGATÓI:

 

 teva

Victofon

Kedves Doktornő! Kedves Doktor Úr!

Figyelmébe ajánljuk az „Utazás a fej-nyaki daganatok világában” című 5 részből álló podcast-sorozatunkat!

Meghívott vendégeink Dr. Dános Kornél moderálásával az orvostudomány legújabb vívmányait és érdekességeit tárják fel, mutatják be, különös tekintettel a fej-nyaki dagantok világára.
  Tovább a weboldalra »  
 
 

Egyesületünk bankszámlaszáma:
11708001-20315478-00000000

Tagdíj: 10.000 Ft/év

Kérjük a tagdíjat erre a
számlaszámra fizesse!

A Közgyűlés határozatának
megfelelően 2023-tól a tagsági díj
egységesen 10.000 Ft/év.

Akinek túlfizetése volt a múlt évben, annak az idei évi (2024) tagdíjban ezt jóváírtuk és a befizetendő tagdíj összege ennek mértékével természetesen csökkenthető.

Befizetés előtt ellenőrizze
az egyenlegét a honlapon
!

A tagdíjról és a befizetésekről további
információk itt érhetők el!

A Magyar Fül-orr-gégészet
fejlesztéséért Alapítvány
Adószám: 18190003-2-42

Számlaszám:
11701004-20217868-00000000

Ha úgy gondolja, hogy támogatja céljainkat, kérjük, adja adója 1%-át
"A Magyar Fül-orr-gégészet fejlesztésért" Alapítványnak. Támogatását - betegeink nevében is - hálásan köszönjük!

Alapítványunkról további
információk itt érhetők el!

ujsag 70. évfolyam, 3. szám

Válasszon lapszámot

Partnerek

  Megjelent!
 
 

Megjelent Dr. Reményi Ákos
"A hangprotézissel végzett
beszédrehabilitáció gyakorlati kérdései
"
című szakkönyve.
 
További információk

 
 

Megjelent Hirschberg Andor professzor úr "Gyakorlati rinológia" című szakkönyve.
Évente számtalan szakkönyv jelenik meg világszerte ebben a témában, hazánkban azonban mindez ideig ilyen jellegű kiadvány
nem látott napvilágot.
 
További információk

 
 

Megjelent
Katona Gábor és Hirschberg Jenő szerkesztésében a

Gyermek Fül-orr-gégészet

tankönyv
 
További információk

 
 

Megjelent Hirschberg Jenő, Hacki Tamás,
Mészáros Krisztina szerkesztésében a

FONIÁTRIA ÉS TÁRSTUDOMÁNYOK

első és második kötete.
 
További információk